Partner serwisu
Pasażer i linie lotnicze

AirAsia z ogromnym zamówieniem na 150 airbusów A220-300

Dalej Wstecz
Data publikacji:
06-05-2026
Ostatnia modyfikacja:
06-05-2026
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER I LINIE LOTNICZE
AirAsia z ogromnym zamówieniem na 150 airbusów A220-300
Fot. Airbus Media
Koniec spekulacji i linie AirAsia złożyły dziś (6 maja) zamówienie na 150 airbusów A220-300. To największe zamówienie na te samoloty, dzięki któremu AirAsia wyprzedzają Delta Air Lines i zostają największym klientem programu A220 na świecie. Wartość zamówienia może opiewać na kwotę około 15 mld dolarów amerykańskich. Linia będzie także pierwszym klientem nowej konfiguracji A220-300 dla 160 pasażerów.

Po dwóch latach spekulacji i domysłów, AirAsia w końcu ogłosiła zamówienie samolotów A220. Początkowo miało się to stać podczas Farnborough Airshow w 2024 r., potem podczas Paris Air Show w 2025 r., a ostatnio na tegorocznym Singapore Airshow.

To największe pojedyncze zamówienie na ten typ maszyny w historii programu, które jednocześnie pozwoliło przekroczyć próg 1000 sprzedanych egzemplarzy, potwierdzając rosnącą popularność samolotu na globalnym rynku.

Umowę ogłoszono podczas ceremonii w zakładach Airbusa w Mirabel w Kanadzie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Tony Fernandes, dyrektor generalny Capital A i doradca grupy AirAsia, oraz Lars Wagner, szef działu samolotów komercyjnych Airbusa. Obecni byli również przedstawiciele władz Kanady i prowincji Quebec, w tym premier Mark Carney oraz Christine Frechette.

Zamówienie oznacza, że AirAsia po raz pierwszy dołącza do grona użytkowników A220. Co więcej, przewoźnik będzie pierwszym klientem nowej konfiguracji kabiny dla tego typu samolotu, mieszczącej 160 pasażerów. Zwiększenie pojemności o 10 miejsc było możliwe dzięki dodaniu dodatkowych wyjść awaryjnych nad skrzydłami.

– Zbudowaliśmy AirAsia podejmując odważne decyzje we właściwym momencie, a nie w najłatwiejszym. To zamówienie odzwierciedla naszą długoterminową dyscyplinę i skalę ambicji. A220 otwiera przed nami nowe rynki i trasy, przybliżając nas do stworzenia pierwszej na świecie prawdziwej niskokosztowej sieciowej linii lotniczej – powiedział Tony Fernandes.

Samoloty A220 będą wykorzystywane głównie na trasach w regionie Azji Południowo-Wschodniej oraz do Azji Centralnej, co pozwoli większym maszynom przewoźnika obsługiwać dłuższe połączenia.

Z kolei Lars Wagner podkreślił, że A220 zapewni AirAsia optymalną platformę operacyjną, łącząc niskie koszty eksploatacji z zasięgiem umożliwiającym rozwój nowych tras w Azji i poza nią. Dodał również, że zawarcie umowy jest efektem intensywnej współpracy obu stron i wpisuje się w nową strategię siatkową przewoźnika.

Airbus chce osiągnąć próg rentowności (break even) programu A220

Koncern intensyfikuje działania mające na celu doprowadzenie programu samolotu A220 do progu rentowności. Maszyna, która trafiła do europejskiego producenta w 2018 roku wraz z przejęciem projektu od kanadyjskiego Bombardiera, wciąż pozostaje przedsięwzięciem generującym straty.

Impulsem dla programu może być rosnące zainteresowanie ze strony przewoźników, choć konkurencja nie śpi. Rywal A220, rodzina Embraer E2, w marcu zdobyła ważne zamówienie od Finnaira i w ubiegłym roku sprzedawała się trzykrotnie lepiej niż konstrukcja Airbusa. To pokazuje, że segment mniejszych odrzutowców pasażerskich staje się coraz bardziej konkurencyjny.

Dla Airbusa najbliższe lata będą kluczowe, powodzenie programu A220 zależy nie tylko od zwiększenia produkcji, ale również od zdobycia nowych zamówień w coraz bardziej wymagającym segmencie rynku.

Flota AirAsia

Flota AirAsia składa się obecnie ze 111 airbusów: 70 A320, 29 A320neo, trzech A321ceo oraz dziewięciu A321neo. Natomiast flota całej grupy AirAsia to 256 airbusów: 167 A320, 40 A320neo, trzy A321ceo, 16 A321neo oraz 30 A330-300.

Cała grupa oczekuje na dostawy 444 airbusów: 20 A321XLR, 15 A330neo dla AirAsia X oraz 36 A321LR, 50 A321XLR (+20 praw zakupu) i 323 A321neo dla AirAsia.

Airbusy A220

Do tej pory A220 przewiozły na pokładach ponad 122 mln pasażerów na 827 obsługiwanych trasach. Na koniec marca br. zamówionych było 959 maszyn A220: 108 A220-100 oraz 851 A220-300 (potwierdzone zamówienia tzw. firm), z czego dostarczono już 501 samolotów tego typu do 23 linii lotniczych: 75 A220-100 oraz 426 A220-300. Jeżeli jesteście ciekawi jak powstają te samoloty, to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu "Z wizytą w fabryce w Mirabel. Tak Airbus produkuje A220".

Największe floty A220 na świecie posiadają obecnie trzy linie: Delta Air Lines (84), Air France (56) oraz airBaltic (55). Największe zamówienia do tej pory złożyły cztery linie: Delta Air Lines (145), jetBlue (100) oraz ex aequo na trzecim miejscu airBaltic (90) z Breeze Airways (90).

Rodzina maszyn A220 (dawna CSeries) jest produkowana w dwóch wersjach A220-100 (CS100) i A220-300 (CS300), które zabierają na pokład kolejno od 110/125 do 145/160 pasażerów. A220 został zaprojektowany z myślą o wydajności i łączy on najnowocześniejsze elementy aerodynamiki, zaawansowane materiały kompozytowe i najnowszej generacji silniki turbowentylatorowe Pratt & Whitney, zapewniając co najmniej 20-25 proc. niższe zużycie paliwa w porównaniu do samolotów poprzedniej generacji.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

EgyptAir odebrały pierwsze boeingi B737 MAX

Pasażer i linie lotnicze

EgyptAir odebrały pierwsze boeingi B737 MAX

Piotr Bożyk 06 maja 2026

Airbus A321XLR wzmocni flotę Itaki?

Pasażer i linie lotnicze

Airbus A321XLR wzmocni flotę Itaki?

Rafał Dybiński 05 maja 2026

Zobacz również:

AirAsia wraca do Londynu. Od czerwca loty przez Bahrajn

Pasażer i linie lotnicze

AirAsia wraca do Londynu. Od czerwca loty przez Bahrajn

Mateusz Kieruzal 23 lutego 2026

Konsolidacja AirAsia. Koniec spółki AirAsia X

Biznes i przemysł

Konsolidacja AirAsia. Koniec spółki AirAsia X

Mateusz Kieruzal 20 stycznia 2026

Bahrajn „bramą” AirAsia na Europę i USA

Pasażer i linie lotnicze

Bahrajn „bramą” AirAsia na Europę i USA

Mateusz Kieruzal 07 listopada 2025

Pozostałe z wątku:

EgyptAir odebrały pierwsze boeingi B737 MAX

Pasażer i linie lotnicze

EgyptAir odebrały pierwsze boeingi B737 MAX

Piotr Bożyk 06 maja 2026

Airbus A321XLR wzmocni flotę Itaki?

Pasażer i linie lotnicze

Airbus A321XLR wzmocni flotę Itaki?

Rafał Dybiński 05 maja 2026

Zobacz również:

AirAsia wraca do Londynu. Od czerwca loty przez Bahrajn

Pasażer i linie lotnicze

AirAsia wraca do Londynu. Od czerwca loty przez Bahrajn

Mateusz Kieruzal 23 lutego 2026

Konsolidacja AirAsia. Koniec spółki AirAsia X

Biznes i przemysł

Konsolidacja AirAsia. Koniec spółki AirAsia X

Mateusz Kieruzal 20 stycznia 2026

Bahrajn „bramą” AirAsia na Europę i USA

Pasażer i linie lotnicze

Bahrajn „bramą” AirAsia na Europę i USA

Mateusz Kieruzal 07 listopada 2025

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij